Armēnija

Armēnija atrodas Dienvid Kaukaza. Tā ir viena no senākajām civilizācijām pasaulē. Armēnijas valsts  agrak aiznema ļoti lelo paltību, kura dažado tragisko  vēsturisko notikumu del  (ipaši XX gadsimta sakuma Osmanijas Turcijas teritorijas no varas iestaŽU puses organizetajs Genocids, kūra laika tik nežēlīgī iznicināti 1,5 milionu armēnu)  stīpri samazinajusies — līdz šodienas robežiem.

                        Armenijas Respublikas galvaspilsēta Erevāna,  kura dzvo vairak nekā millions iedivoyāju. Kura ir savdabīga arhitektūra. Ir no dabīga akmeņa tufa skaistas ielas, laukumi, ir zalie parki, ar nacionalo kolorita atzimētas kafeinicas, izseiksmīgie pieminekli. Erevanā darbojas modernas metro, ir daudz teatru (tai skaita arī  Operas un baleta) un muzei ar  lieliskam kolekcijam. Tai skaita Matenadarans ar tukstotiem  rokrakstiem, kuri nak no sēnatnes, vēcam gramatam no visas pasaules.

Citas lielas pilsētas: Gjumri, Vanadzora, Kafana. Zēme ir daudz ieverojamo viesturisko un arhitekturo vietu: Garni un Geharda, Hahpata, Noravanka, Hor Virapa…  Arkartīgi skaisti un vēseligi ir Diližana mēzi kālnos. Ir arī citi kurorti: Arzni, Dzermuka, Cahkadzora, Ankavana. Lielakajs kalns  AR teritoria mūsdienu apstakļos ir Aragatc (4180.metru).

Valsts Platība: 298 000 km2 Armēnijai ir robeži ar četram valstiem: Iranu, Turciju, Guziju, Azerbaidžanu.  Ar Turciju un Azerbaidžanu viņi nopietno politisko konfliktu deļ viņi ne pirmo gadu   ir slēgti. Iejas pie jūras Armēnijai, diemžel, nav.

Iedzivotaji 3,2 miljoni

Valsts valoda: armēņu valoda. Iedzivotāi runa arī  krievu un anglu valodas. Armēnu alfabēta  (406. gads) autors ir mūks Sv. Mesrpos Maštoč. Armēnu valoda ir indoeiropeišu valodas neatkaŗīgajs zars.

Diaspora: ap 7. millioniem. Galvenokart ASV, Krievija, Fransija, Kanada, Libanana, Sirija, Gruzija, Argentina, Urugvaja.

Diaspora Latvijā: pašlaik LR dzivo ap 3.000 armēnu, kuriem ir baznīca, piemineklis Hač-kar Rīgas centrā,biedrības, svētdienu skola un ikmeneša radioparraide „Arevik” („Saulite”) kanalā „Domskaja ploščad”. Latvijas armēnu vīde – gleznotāji un skulptori, mūziki, zurnalisti, ārsti, celtnieki. Un, protams, biznesmēni – armēni tradicināli ir uzņemiga tauta. Tikai Rigā un Jūrmalā darbojas ap 20. armēnu restoranu ar nacionāliem edeniem un pasaules slaveno dzerienu – armenu konjaku.

Ticība: Armēnija ir pirmā valsts pasaulē, kura par oficiālo valsts reliģiju pasludināja kristietību (301.gadā). Pirmajs Patriarhs bija Grigor Lusavoričs.  Armēnu tautas relgiskajs centrs atrodas netal no Erevana pilsēta Ecmiadzinā, kura ir lielskas vēsturiskas baznīcas un Visarmēnu Patriakha-Katolikosa Garegina Otro pastavīga rezidence. Armēni ir loti tīciga tauta. Katolikosam ir liela ietekme, arī  starptautiskaja merogā. Visi liela mēroga politiķi, kuri ierodas Armēnijā, obligati brauc ar vizīti pie Katolikosa uz viņa rezidenci Ečmiadzinā. Taja ir arī lieliski muzei.

Armēnu baznīcas var redzet daudzas valsis. Ierusalemas (Israelā) Veca pilsetā viena no četriem kvartaliem ir Armēņu. Rīga pedejos gados par tautas naudam buveta ļoti skaistā Armeņu Apustuliskas baznīcas  ēka (Kojusalas ielā 5), kurā vada dievkalpojumus mācitajs no Sv. Ečmiadzinā Ter-Hosrovs. Ta ir pirmā armēņu baznīca, kura speciāli uzbūvēta pēc nac. arhitektūras principiem Baltijas un Skandināvijas valstīs.Nesen Rīgā buvetas skaistas baznīcas  (orientirs: netal no TC „Mols” ) apmekletāji pa svētdienam ar prieku pienem arī viesus no cītam konfesijam.

Armēnijas lepnums ir  Sevans — lielākais un arkartīgi skaists ezers Armēnijā, kas aizņem 5% no valsts teritorijas. Tas ir viens no lielākajiem augstkalnu ezeriem pasaulē (1 950 m virs jūras līmeņa). Ezerā ietek 28 upes, 90% ezera ūdens iztvaiko. Tur var peldēt un atpusties. Armēnijas sibols ir sirmgallvigajs kalns Ararats (armeniski Masis), kurš pašlak atrodas Turcijas teritoriā. Lielajs Ararats  — 5205.m. un Māzajs Ararats  — 3914.m..  Zēmes lielaka ūpe – Araks.

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Google photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s

%d такие блоггеры, как: